Friday, May 27, 2011

intro, extro?

A boldog ember introvertált vagy extrovertált? Van, aki úgy fogalmazza ezt meg, hogy introvertált, aki az energiáját belülről nyeri, extrovertált pedig az, aki kívülről. Van, aki meg úgy, hogy introvertált, aki sok mindent megtart magában, extrovertált, aki sok mindent kiad magáról, magából. Szerintem a boldog ember mindkettő, de alapvetően introvertált, mert belülről szerzi az energiáját az alapboldogságához, és extrovertált is, mert ha már jókedvű, akkor rengeteg energiát tud leakasztani a környezetből egyszerűen az életével.

Szerinted?

Saturday, May 14, 2011

Személyiség-gyúrás

Tudtátok, hogy a személyiség megváltoztatható? Minél fiatalabb vagy, annál könnyebben, és minél idősebb vagy, annál lassabban, de minden életkorban lehetséges.

Egyáltalán mi a személyiség? Legkönnyebb erre úgy gondolni, mint gondolatok, érzések és viselkedés egy összefüggő halmazára (Csíkszentmihályit idézve). Ha ezt felismerjük, akkor nem is olyan nagy ördöngösség rájönni, hogy a gondolatok, érzések vagy viselkedés módosításával a teljes személyiség átalakítható.

Hogyan lehet ezeket módosítani? Van rá egy tök jó gyakorlat, amit úgy hívnak, hogy kognitív terápia, a lényege egy sorban:
egy adott szituációra adott válaszunk (érzésünk és viselkedésünk) nagyon sokszor automatikus gondolatokon alapul, amelyek egy általunk felépített hiedelemrendszerből táplálkoznak.
A módszerről Birtalan Balázsnak vagy egy közérthető leírása valami fura címmel.

Jöhet a kérdés, hogy mi a fenéért akarnánk megváltoztatni a személyiségünket? Egy példával tudok szolgálni én: azért, mert a meglévő viselkedésmintám sok esetben használhatatlan, alkalmatlan a boldog életre, mert sok szar (=rosszul működő) hiedelmet építettem fel. Egyébként állhat mögötte az az igény is, hogy többet szeretnénk alkotni, jobban szeretnénk dolgozni, nem szeretnénk megrémülni a pókoktól, a lifttől, repülőtől stb.

Mennyi időbe, munkába kerül? Hát ez lehet, hogy kicsit lelombozó, de kurva sokba. :) Vannak hiedelmeink (szinte mindenkinek, valszeg neked is, csak néha nagyon mélyre temetve), amelyeket gyerekkorunk óta pátyolgatunk és egyszerűen a felismerése hónapok munkájába kerülhet.

A végének egy kis kitérő gondolat: ha a személyiséget három komponens halmazának tekintem, akkor az egyes skillek is tekinthetőek egyfajta gondolat, érzés, viselkedés kombónak, és amikor elsajátítok egy skillt, akkor az része lesz a személyiségemnek. Ez inkább ismert dolog, pl. amikor megtanulsz táncolni, akkor lesz azzal kapcsolatban egy kupac gondolatod, érzésed arról, hogy amikor táncolsz, akkor hogy érzed magad és egy kupac új viselkedést, ami az új hobbihoz köthető.